V posledních týdnech řádí respirační virózy a chřipka snad všude. Ať už se jedná o šířící se Covid-19 Omicron, chřipku, nebo „jen“ běžné nachlazení, v momentě, kdy vás či vaše blízké zasáhne, je třeba se rychle bránit. Předejdete tak horšímu průběhu a hlavně pomůžete k tomu, že se dítě, babička, nebo manžel budou cítit brzy mnohem lépe. O čem je řeč? O vitamínu D.

Vlastní zkušenost

Díky PaedDr. Emílii Bury, s níž už pár let spolupracuji a která je dlouholetým konzultantem v oblasti zdraví, jsem se naučila jedno pravidlo. Nejen, že se snažím brát vitamín D celoročně (snad kromě dovolené někde u moře, protože vitamín D získáváme především ze slunečního svitu), ale kdykoliv „na mě něco leze“, šáhnu po Déčku.

 • Divně mě škrábe v krku? Přidám Déčko.
 • Začíná mi rýma? Přidám Déčko.
 • Bolí mě nějak tělo? Může na mě lézt chřipka.

  Přidám Déčko.

Ano, především na podzim a v zimě to může být docela častý postup. Ale výsledek za to stojí. A pro mě to znamená jen to, že si vezmu místo jedné tobolky s vitamínem D zkrátka dvě. I když nemoci řádí všude kolem, nám se nachlazení vyhýbá. Respektive ho zarazíme dříve, než se pořádně rozjede.

PaedDr. Emília Bury
Co dalšího vitamín D umí?

 • přispívá k normálnímu vstřebávání a využití vápníku a fosforu
 • pomáhá udržet optimální hladinu vápníku v krvi
 • má prospěšné účinky na udržení zdravých kostí a zubů
 • přispívá ke správné činnosti svalů
 • podílí se na procesu dělení buněk
 • je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí
 • je důležitý pro funkci imunitního systému

Zásadní je čas

Samozřejmě, že vitamín D není samospásný a každý z nás využívá jiné metody, jak se s nachlazením porvat. Pokud už se viróza rozjela, je třeba zvýšit dávku vitamínu C (osobně zvyšuju až na 3000 mg/den), kloktat šalvěj, pít hodně tekutin, využít další přírodní pomocníky a doplňky stravy pro posílení imunity, na které jsme zvyklí. Důležité je odpočívat a pokud se stav nezlepšuje, navštívit lékaře.

Pokud však „přidáme Déčko“ hned při prvních příznacích, je velká šance, že si náš organismus s virem poradí hned v zárodku a my se tak všem komplikacím vyhneme. Je vědecky prokázáno, že vysoké hladiny vitamínu D poskytují ochranu před těžkou formou chřipky a podobných nemocí.

Jak moc je vitamín D zásadní a kolik ho naše tělo potřebuje? 

O tom a o izraelské studii v návaznosti vitamínu D na léčbu Covid-19 jsme s Milkou Bury psaly již před rokem. Jelikož si však vitamín D, stejně jako jiné přírodní postupy, neprorazily své místo na slunci mediálního zájmu, s dovolením přikládám znova pár zásadních informací z článku a také své osobní doporučení níže.

Jaká HLADINA vitamínu D v krvi se doporučuje?

Optimální hladina vit. D v krvi je 100-150 nmol / l. Toto množství je bezpečné a je součástí ochrany před úmrtností na koronavirová onemocnění, ale např. i před autoimunitními nemocemi, depresemi, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, chřipkou či osteoporózou. 

Uvažujete o koupi vitamínového doplňku s vitamínem D? Zjistěte si, jaké množství vitamínu obsahuje.
V mnoha výrobcích je ho celkem málo. Může vám pomoci kalkulačka převodních jednotek (uq / IU)

Chcete zjistit, zda má Vaše tělo dostatek vitamínu D? I to se dá dnes jednoduše změřit!

Mé osobní doporučení

Byla jsem vloni zvědavá a porovnala jsem jsem si sama některé výrobky s vitamínem D dostupné v lékárnách s tím, který mi byl doporučen Milkou Bury. Ten, který dnes už více než rok používám, mi vyšel zaručeně nejlépe, co se týče kvality a množství účinných látek vs. cena. 

V jedné kapsli dodávám tělu 50 μg (2000 IU) vitamínu D3, což odpovídá 1000% tzv. denní referenční hodnoty příjmu. Kapsle jsou v olejové formě a velmi malé, což mi vyhovuje více než cucavé tablety. I ty jsou však dostupné a dokonce obsahují 100 μg (4000 IU) a cenově jsou téměř totožné. 

Přeji pevné zdraví!

Alice Mazurková  

Chcete doplnit vitamín D? Rádi byste se poradili? Neváhejte kontaktovat odborné poradce, kteří se doplňky stravy zabývají.

Výběr konkrétního doplňku stravy je na každém. Já osobně využívám už spoustu let produkty vyráběné ze zdrojů finské přírody. Mají vysoký obsah dané látky a obsahují minimum aditivních látek, jako jsou konzervanty, barviva a podobně,“ říká Emília Bury.

PaedDr. Emília Bury pracuje jako medicinský reprezentant, kde se zabývá především ověřenými produkty z finské přírody. Kromě toho vede vlastní salón SPA Cosmetics v Českém Těšíně, a je mentorkou pro desítky lidí ve své obchodní síti a konzultantem v oblasti zdravého životního stylu pro stovky klientů. Na základě analýzy vlasů a diagnostiky z kapky krve – zjištění antioxidační kapacity, toxinů v těle, stavu imunity, Vám dokáže doporučit, kterými vitamíny a minerály posílit výživu těla. 

 

NEVÁHEJTE MNE KONTAKTOVAT.
T: +420 724 122 133