Dostatečné množství vitamínu D je zásadní pro všechny věkové skupiny, včetně dětí. Po létě ubývá denního světla, proto i naše schopnost vyrábět si vitamín D v kůži klesá. Je vědecky prokázáno, že vysoké hladiny vitamínu D poskytují ochranu před těžkou formou chřipky a podobných nemocí. Ještě významnějším důkazem je závěr níže uvedené studie uvádějící, že vysoké hladiny vitamínu D zpomalují cirkulaci virů tohoto typu a příp. dokonce poskytují „kolektivní imunitu“. 

Na základě výsledků studií souvisejících s problematikou nízké hladiny vitamínu D se jeho doplňování jeví jako řešení „stříbrné kulky“ (metafora na dokonalé řešení složitého problému), které chrání nejzranitelnější skupiny a zároveň poskytuje způsob, jak zastavit sociálně katastrofické uzavírání ekonomik jednotlivých států. Existuje také prohlášení (podepsalo ho cca 4300 epidemiologů a specialistů veřejného zdraví, 7700 zdravotníků, 108 000 členů široké veřejnosti) požadující ochranu nejzranitelnějších skupin a znovuotevření společnosti, jak tomu bylo před pandemií. Užívání vitamínu D by tak mohlo být nápomocné k tomu umožnit nám vrátit se do normálního života.

Teprve nedávno bylo prokázáno, že vitamin D zabraňuje koronaviru SARS-CoV-2 vstupu do buněk epitelu dýchacích cest. Do jisté míry tudíž snižuje škody na plicích způsobené tímto virem,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc., primář oddělení Imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice Plzeň a náměstek ředitele FN Plzeň pro vědu a výzkum.

(Zdroj: Český rozhlas Plzeň)

Jaká DÁVKA vitamínu D je
vhodná?

Dr. Anthony Fauci, přední autorita USA bojující proti koronaviru, potvrdil, že užívá 150 μg vitamínu D denně. S ohledem na jeho věk (80 let) je toto množství docela vhodné, protože ve vyšším věku dochází ke snížení schopnosti pokožky vyrobit si vitamín D ze slunce (např. ve věku 70 let je to jen 30 % ve srovnání s mladým dospělým). V současné době je k dispozici řada studií ukazujících souvislost mezi hladinami vit. D v krvi a rizikem nakažení závažnými koronavirovými onemocněními či jeho závažným průběhem. Existuje dostatek důkazů, že vit. D může snížit riziko respiračních infekcí. Podle výzkumu provedeného u 60letých osob – když hladina vitamínu D v krvi dosáhla a překročila 85 nmol/l, úmrtnost na koronavirová onemocnění klesla na nulu.

Uvažujete o koupi vitamínového doplňku s vitamínem D? Zjistěte si, jaké množství vitamínu obsahuje.
V mnoha výrobcích je ho celkem málo. Může vám pomoci kalkulačka převodních jednotek (uq / IU)

Jaká HLADINA vitamínu D v krvi se doporučuje?

Optimální hladina vit. D v krvi je 100-150 nmol / l. Toto množství je bezpečné a je součástí ochrany před úmrtností na koronavirová onemocnění, ale např. i před autoimunitními nemocemi, depresemi, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, chřipkou či osteoporózou. Jelikož se ovšem každý z nás liší v metabolismu vitamínu D, je těžké doporučit jednu konkrétní dávku. 

Kolektivní imunita díky vitamínu D?

V Evropě se loni na jaře ukázalo, že k polovině všech úmrtí na nový typ koronaviru došlo v domovech s pečovatelskou službou. Obyvatelé těchto domovů mají z mnoha důvodů hladiny vitamínu D velmi nízké. Zjistilo se, že vrchol úmrtnosti nastal asi tři týdny poté, co hladiny vit. D klesly v rámci Evropy na své roční minimum. Navíc bylo poté Evropanům řečeno, aby zůstali ve svých domovech po dobu několika měsíců, což také mělo nepříznivý dopad na jejich celkové zdraví. I v jižnějších populacích jsou hladiny vitamínu D nízké u mužů i u žen (nižší u žen), také senioři trpí nedostatkem vit. D. Jedním z důvodů je, že místní obyvatelé mají tendenci nosit tradiční oděv, který zakrývá větší plochu těla, což ovlivňuje schopnost organismu absorbovat sluneční světlo a produkovat vitamín D.

Je proto velmi důležité chránit sebe i své blízké a přátele a pravidelně tělu dodávat vitamín D. Čím větší odolnost díky vitamínu D získáte Vy a Vaši blízcí, tím větší je šance na získání kolektivní imunity pro nás pro všechny.

Zdroje: Informace jsou získány z materiálů a studií dostupných na internetu
https://plzen.rozhlas.cz/vitamin-d-chrani-plice-a-prispiva-k-lehcimu-prubehu-onemocneni-covid-19-8428151 
https://www.news-medical.net/news/20200908/Vitamin-D-deficiency-can-increase-risk-of-COVID-19.aspx 
Na potřebu vitamínu D v době pandemie upozorňuje i Ministerstvo zdravotnictví – viz článek zde: 
https://koronavirus.mzcr.cz/nezapominejte-na-vitamin-d-ktery-podporuje-imunitu/ 

Chcete doplnit vitamín D? Rádi byste se poradili? Neváhejte kontaktovat odborné poradce, kteří se doplňky stravy zabývají.

Výběr konkrétního doplňku stravy je na každém. Já osobně využívám už spoustu let produkty vyráběné ze zdrojů finské přírody. Mají vysoký obsah dané látky a obsahují minimum aditivních látek, jako jsou konzervanty, barviva a podobně,“ říká Emília Bury.

PaedDr. Emília Bury pracuje jako medicinský reprezentant, kde se zabývá především ověřenými produkty z finské přírody. Kromě toho vede vlastní salón SPA Cosmetics v Českém Těšíně, a je mentorkou pro desítky lidí ve své obchodní síti a konzultantem v oblasti zdravého životního stylu pro stovky klientů. Na základě analýzy vlasů a diagnostiky z kapky krve – zjištění antioxidační kapacity, toxinů v těle, stavu imunity, Vám dokáže doporučit, kterými vitamíny a minerály posílit výživu těla. 

 

NEVÁHEJTE MNE KONTAKTOVAT.
T: +420 724 122 133